Wojciech Weiss (ur. 09.02.1950, zm. 12.07.2020) – lekkoatleta, sprinter, zawodnik, trener i działacz AZS Poznań. Absolwent Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Po ukończeniu studiów w 1973 roku był nauczycielem w Zespole Szkół Samochodowych jednocześnie angażując się w pracę trenerską oraz organizacyjną jako kierownik sekcji lekkiej atletyki w Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. Od 1987 roku nieprzerwanie pracował jako wykładowca akademicki na Politechnice Poznańskiej pełniąc funkcję zastępcy kierownika Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, od 2005 roku kierownika Studium a od 2012 roku Dyrektora Centrum Sportu. Prezes KU AZS Politechniki Poznańskiej w latach 1997 – 2017. Związany z klubem AZS Poznań nieprzerwanie od 1969 roku najpierw jako zawodnik, później trener i działacz. W roku 1998 był inicjatorem powołania sekcji lekkoatletycznej w Klubie Sportowym AZS-AWF Poznań. Do roku 2004 pełnił w nim rolę kierownika sekcji i trenera. Członek Zarządu i prezydium Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu gdzie przez wiele lat był wiceprezesem ds. Upowszechniania Kultury Fizycznej. Członek Zarządu Głównego AZS w Warszawie przez 4 kadencje. Aktywny organizator wielu imprez o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym m.in. Akademickich Mistrzostw Europy i Świata. W latach 1992- 2004 był członkiem Zarządu Poznańskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki oraz Wielkopolskiego Związki Lekkiej Atletyki. Pomimo rozlicznych funkcji oraz obowiązków zawodowych kontynuował swoją działalność na rzecz wielkopolskiej lekkoatletyki pełniąc role spikera i komentatora wielu imprez m.in. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Konkursu Nadziei Olimpijskich im. Karola Hoffmanna.   

Odznaczenia: Został uhonorowany Złotą odznaką AZS (1989), Nagrodą
im. Eugeniusza Piaseckiego (2007), Za zasługi dla Sportu (2012), Złotym Krzyżem Zasługi (2016), Srebrnym medalem PKOL „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” (2017) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2018).

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 17.07.2020 roku. O godzinie 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a pogrzeb o godzinie 13.00 na pobliskim Cmentarzu Parafialnym na Naramowicach.

Wojciecha Weissa zapamiętamy jako pogodnego i pełnego entuzjazmu człowieka. Był niezastąpionym organizatorem, doradcą, kolegą na którego zawsze mogliśmy liczyć.

Cześć Jego Pamięci!

Zdjęcia archiwalne dzięki uprzejmości Pani Katarzyny Wasielewskiej, Pana Zbigniewa Kowala oraz Pana Kazimierza Seredyńskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.