WZLA.PL

WSZSYTKO ZA LEPSZĄ AKTYWNOŚCIĄ

rekord swiata 100m
Blog

Kobiety – rekord świata 100m

Lekkoatletyka to sport, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Transmitowane wydarzenia sportowe są o wiele chętniej oglądane niż dotychczas, a młodzież zaczyna próbować swoich sił w owym sporcie. Chyba każdy, kto choć trochę interesuje się, tymi tematami wie, że pobicie jakichkolwiek rekordów to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w przypadku kobiet. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś ile czasu może zająć lekkoatletce przebiegnięcie 100m?

Rekord swiata w biegu na 100m

Florence Griffith-Joyner – to kobieta, która dzięki swojej ciężkiej pracy, poświęceniu, oraz determinacji ustanowiła rekord świata w biegu na 100m. Rozpoznawalna amerykanka nie miała łatwego życia, gdyż pochodziła ona z biednej rodziny i była ofiarą wyśmiewania przez swoich rówieśników. Jednak młoda kobieta starała się za wszelką cenę realizować swoje pasje i dążyć do ustalonego celu. W 1988 roku lekkoatletce przebiegła 100m w zaledwie 10,49 sekund tym samym pobijając rekord świata. Oprócz tego kobieta na swoim koncie posiada jeszcze m.in. ustanowienie rekordu w biegu na 200m, którego wykonanie zajęło jej około 21 sekund! Mimo upływu czasu nadal nikt nie jest w stanie pobić jej rekordów. Aktualny rekord swiata 100m należy do Amerykanki  Tobi Amusan.

Bieg na 100m rekord swiata – kto ustanowił 

Bieg na 100m rekord swiatanależał do Kendry Harrison, około jeden rok temu został pobity. Lekkoatletce Tobi Amusan udało się przebiec przez płotki w jedyne 12,12 sekund, co oznacza, że ustanowiła ona aktualny rekord świata 100m przez płotki.

Rekord swiata na 100m – dlaczego amerykanka uważana jest za najszybszą kobietę na świecie? 

Bicie jakichkolwiek rekordów w lekkoatletce wymaga od nas całkowitego poświęcenia oraz wielu lat praktyki i doświadczenia. Bieg na 100m jest najkrótszą możliwą odległością do przebiegnięcia w tej dyscyplinie. Tak mały dystans nie powoduje u sportowców dużego zmęczenia, a mimo wszystko od 1988 roku nikt nie zdołał pobić ustanowionego rekordu, dlatego właśnie Florence Griffith-Joyner uważane jest za jedną z najszybszych kobiet świata, nikt nie zdołał pobić rekordu swiata na 100m do tej pory.